Kategorie
Perfumy i kosmetyki

Terapia zapachowa

perfumy
Moc zapachów jest naprawdę rewelacyjna. Istnieją zapachy i zapachy, które mają sprawić, że ktoś będzie atrakcyjny, zapachy, które pomagają w relaksacji lub spaniu, a nawet takie, które cię energetyzują i budzą. Naukowcy zbadali, że istnieje ponad 5000 zapachów, które przeciętny człowiek może wyczuć, a to również wysyła 5000 reakcji do ludzkiego mózgu. A jedną z unikalnych cech zapachów  jest zdolność do wzbudzania wspomnień i emocji.

Kiedy byłeś młody, czy kiedykolwiek miałeś koc ochronny, ulubionego misia lub uwielbianą koszulę, którą trzymałeś do tej pory? Jeśli spróbujesz teraz go powąchać, czy nie wywoła to twoich ulubionych wspomnień z dzieciństwa? Czy nie przeniosłoby cię to w jakiś sposób do dawnych dni, kiedy bawiłeś się szczęśliwie ze swoimi towarzyszami zabaw w swoim ukochanym miejscu na placu zabaw, a wszyscy byliście uśmiechnięci?

Innym przykładem jest sytuacja, w której mężczyzna zakochuje się w kobiecie, która uwielbia piec. Nagle upodobał mu się zapach świeżego chleba, ciasta lub ciastek z pieca, a ilekroć przechodzi obok kawiarni lub piekarni, zawsze przypomina mu się ukochana osoba, nawet po tym, jak się rozpadły.

W ten sam sposób, gdy ktoś traci ukochaną osobę, wąchanie związanych z nią zapachów natychmiast przywołuje wspomnienia o nim. Niektórzy celowo nie piorą prześcieradeł czy poszewek na poduszki kogoś, kto właśnie zmarł, aby jakoś zachować jego zapach i esencję.

Nauka za tym stoi

Zapachy wywołują warunkowe reakcje, nabytą reakcję na przeszłe bodźce nerwowe. Naukowcy wyjaśniają, że za każdym razem, gdy wdychamy cząsteczki zapachowe, nasze opuszki węchowe przekazują sygnały do ​​kory śródwęchowej w mózgu, która służy jako centrum sieci pamięci. Mózg z kolei próbuje połączyć zapach ze wspomnieniem. Z drugiej strony, jeśli ktoś wącha coś po raz pierwszy, mózg próbuje stworzyć skojarzenie między zapachem a innymi wspomnieniami lub bodźcami, które są przywoływane później, gdy zapach pojawia się ponownie.

W badaniu przeprowadzonym przez John Hopkins University School of Medicine naukowcy próbują ustalić kod tego, jak ludzie pachną – tak zwany kod węchowy. Po odkryciu kodu węchowego, a jednocześnie sposobu działania receptorów, które z tych receptorów prowadzą do nerwów węchowych i za pomocą których części mózgu, możemy już wytwarzać specjalne odoranty, aby uzyskać określone efekty. Na przykład w innym badaniu odkryto, że niektóre konkretne zapachy mogą wywoływać zmiany ciśnienia krwi i inne reakcje organizmu, takie same jak te nabyte przez relaksację, jak to, co uzyskuje się poprzez techniki relaksacyjne i medytacyjne stosowane w celu pomocy ludziom w radzeniu sobie ze stresem.

Obecnie prowadzi się wiele badań i studiów, aby to odkrycie dotyczące zapachów i bodźców stało się pomocne dla osób borykających się z określonymi schorzeniami. Na przykład odkryto, że zapach wydzielany przez przyprawione jabłko skutecznie obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi.

W innym badaniu opracowano spray, który powstrzyma otyłych pacjentów przed spożywaniem zbyt dużej ilości wysokokalorycznego jedzenia. Jest to podobne do czekoladowego sprayu, którego używają czekoladoholicy do spryskiwania języka, gdy pojawia się pragnienie czekolady, aby pomóc im uniknąć napadowego objadania się.

W przypadku studentów i profesjonalistów, których praca wymaga zapamiętywania, podczas badań odkryto technikę, która wzmacnia ten zapach, który wyzwala teorię pamięci – podczas uczenia się lub zapamiętywania czegoś spryskaj ulubioną mgiełkę lub perfumy. A potem w dniu egzaminu lub wydarzenia użyj tej samej mgiełki, lub perfum. Ponowne wdychanie zapachu wyśle ​​sygnały do ​​mózgu, pomagając cofnąć się do czasu, w którym wciąż się uczyłeś lub zapamiętywałeś.

Rzeczywiście istnieje silny związek między zapachami a pamięcią i od nas zależy, jak możemy to wykorzystać na naszą korzyść.