Kategorie
Perfumy

Hermes Terre D’Hermes Parfum: recenzja

Hermes Terre D'Hermes Parfum
Oceniając, w jaki sposób Terre d’Hermes odniósł ogromny sukces komercyjny, ale także to, że został zdecydowanym zwycięzcą na czołowych listach najlepszych zapachów w internecie, nietrudno zrozumieć jego atrakcyjność i zakres cech, które przyczyniły się do jego popularności. Dzięki temu zyskał nową wersję o nazwie Terre d’Hermes Parfum.

Orzeźwiająca uwertura, niezwykłe, intelektualne, mineralne aspekty w jej rdzeniu i wspaniały blask jego drzewnego DNA to kamienie węgielne, na których ugruntowana została jego reputacja. Extrait de Parfum nie jest najczęstszą koncentracją, gdy myśli się o męskich zapachach. W rzeczywistości amerykański termin ogólny „woda kolońska” dla męskich zapachów nie jest pozbawiony jakiegoś uzasadnienia. Wydaje się, że większość mężczyzn jest przyzwyczajona do uciekania się do pryskania pachnącej wody na szyję po dobrym, dokładnym goleniu lub prysznicu. Dodatkowo zostali też uwarunkowani, aby wierzyć, że męski zapach powinien być lekki i nie do końca wyczuwalny powyżej pewnej liczby kroków. Wiara jest pozostałością kodeksu patriarchalnego postępowania z pierwszej połowy XX wieku, w którym mężczyźni zwyczajowo zarabiali na chleb powszedni, czytali gazetę, podczas gdy żona usypiała dzieci i nigdy nie nosiła niczego zdalnie wyjętego z wody lawendowej, wód hesperydowych lub aromatycznych mikstur, które nie pozostawiały żadnych wątpliwości, dla której drużyny grają.

Czasy się zmieniły, nowi ojcowie zwracają większą uwagę na swoje rodziny, podczas gdy niektórzy całkowicie rezygnują z rodzin w tradycyjnym sensie, a rynek musiał się dostosować. Firmy zdały sobie sprawę, że w powietrzu unosi się nowe wyrafinowanie, związane z pojawieniem się nowego mężczyzny metroseksualnego, ale także z nowo odkrytą – dla świata zachodniego – przyjemnością czerpania korzyści z aromatów i esencji dla własnej potrzeby. Nowa publiczność, która chłonie niszowe oferty i „oooch i aaaach” w propozycjach Pierre’a Montale lub luksusowych attarach Amouage, jest gotowa na propozycję, która idzie pod prąd. Mianowicie nie woda perfumowana (sama w sobie również jest rzadkim fenomenem w wszechświecie męskich zapachów) ale Extrait de Parfum, czyli czyste perfumy! W ten sposób Guerlain oferuje swój doskonały dodatek Habit Rouge Extrait a Ormonde Jayne i Clive Christian nie są daleko w tyle z własnymi. Ale to Hermes właśnie wypuścił nową wersję swojego bestsellerowego zapachu z 2006 roku w koncentracji perfum, która będzie królować pod względem świadomości i rozpoznawalności.

Hermes Terre D’Hermes w wersji Parfum bada gęstszą „Terre” (ziemia) niż oryginalna woda toaletowa, która poślubiła niebo ponad ziemią. Z pewnością jest to intensywna koncentracja, ale nie tylko intensywna wersja oryginału jak precyzuje Jean-Claude Ellena jej twórca. Jest to raczej przeróbka, która wzmacnia koncepcję i podnosi kontrasty. Ellena zintensyfikował aspekty mineralno-krzemienne i wzmocnił rolę benzoiny, co skutkuje bardziej ciężką kompozycją, która jednak nie jest daleko od oryginału. W otwarciu zielone, miętowe akcenty shiso nieco bardziej wnikliwie rozbudzają cytrusowe tony, podczas gdy zwiększona ilość cedru w połączeniu z nutami mchu przechyla kompozycję z aromatycznej hesperydyny na drzewny szypr o prostej elegancji. Mimo to eksperymentowanie z mocą perfum wydaje się bardziej pracochłonnym ćwiczeniem w koncepcji niż praktyką, ponieważ klasyk miał już dużą wytrzymałość i dyfuzję, a jego głębia nie dała się łatwo przekształcić w bardzo zawiły zabieg fugi, ale bardziej we wdzięczny i swobodny menuet. A zatem konstrukcja jest tak podobna, prawie identyczna do oryginalnego Terre D’Hermes.

Można to odrzucić i pomyśleć, że to standardowy produkt, przynajmniej ja to zrobiłem! Z największym zaskoczeniem zostałem delikatnie poprowadzony w perfumerii w jego stronę przez niezwykle wdzięczną i namiętną ekspedientkę, która pokiwała mądrze głową, twierdząc, że to rzeczywiście perfumy. Jego geometryczne, pełne wdzięku kontury i duży rozmiar przeczą niezwykłej koncentracji. 75 ml to DUŻO perfum na kilka miesięcy, nawet jeśli jest używany codziennie! Trwałość, stylizacja i ewolucja zarówno na blotterze, jak i na skórze są doskonałe, co świadczy o wielkiej technicznej wartości przerobionej kompozycji. Być może jedynym problemem Terre D’Hermes Parfum może być cena, która jest niezwykle niska jak na stężenie perfum, około połowy ceny, o którą prosi się Hermes za podobne produkty z gamy damskiej. Ale stawiam hipotezę, że głównym planem stojącym za tym posunięciem marketingowym było to, że mężczyźni są praktycznymi stworzeniami, jeśli chodzi o ich produkty pielęgnacyjne. Nie mają też szalenie żarłocznego oka, które kobiety mają w odniesieniu do luksusu, więc rozsądne podejście może działać lepiej z nimi. W każdym razie, przy tych cenach i przy takiej sile i trwałości, jest to okazja. Oczywiście zakładając, że podoba Ci się oryginał i chciałbyś uzupełnić swoją kolekcję.

Akord górny: pomarańcza, grejpfrut
Nuty serca: flint
Nuta podstawy: benzoes, mech dębowy, nuty drzewne