Kategorie
Bez kategorii

Krótka historia perfum

Perfumy zostały po raz pierwszy użyte przez Egipcjan jako część ich religijnych rytuałów. Dwie główne metody ich użycia w tamtym czasie polegały na spalaniu kadzidła i stosowaniu balsamów i maści.

Oleje perfumowane były nakładane na skórę w celach kosmetycznych lub leczniczych. Podczas Starego i Średniego Królestwa perfumy były zarezerwowane wyłącznie dla rytuałów religijnych, takich jak ceremonie oczyszczające. W okresie późniejszym, podczas Nowego Królestwa (1580-1085 pne) używano ich podczas festiwali. Egipskie kobiety w tym okresie używały kremy i oleje perfumowane jako kosmetyki.

Okres starożytny

Używanie perfum rozprzestrzeniło się szybko na Grecję, Rzym i świat islamu. Społeczność islamska szeroko praktykowała stosowanie perfum. Z drugiej strony rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa doprowadzało do spadku używania perfum. Wraz z upadkiem Imperium Rzymskiego popularność perfum osłabła. Dopiero w XII wieku w wyniku rozwoju handlu międzynarodowego ten spadek został odwrócony.

Historia perfum po okresie odrodzenia

Perfumy cieszyły się ogromnym powodzeniem w XVII wieku. Perfumowane rękawiczki stały się popularne we Francji, a w 1656 r. powstała gildia producentów rękawiczek i perfum. Użycie perfum we Francji stale rosło. Dwór Ludwika XV został nawet nazwany „perfumowanym dworem” ze względu na zapachy, które codziennie były stosowane nie tylko do skóry, ale także do odzieży, wentylatorów i mebli. W XVIII wieku nastąpił rewolucyjny postęp w przemyśle perfumeryjnym dzięki wynalezieniu wody kolońskiej.

Orzeźwiająca mieszanka rozmarynu, neroli, bergamotki i cytryny bywała używana na wiele różnych sposobów: rozcieńczona w wodzie do kąpieli, zmieszana z winem, zjedzona na kostce cukru, jako płyn do płukania jamy ustnej, lewatywa lub składnik do okładu, wstrzyknięty bezpośrednio … i tak dalej. Różnorodność osiemnastowiecznych pojemników na perfumy była tak szeroka, jak zapachów i ich zastosowań. Gąbki namoczone w wodach pachnących były przechowywane w pozłacanych metalowych winegretach. Ciekłe perfumy pojawiły się w pięknych butelkach w kształcie gruszki w czasach Ludwika XIV. Szkło stawało się coraz bardziej popularne, szczególnie we Francji, wraz z otwarciem fabryki Baccarat w 1765 roku. Podobnie jak w przemyśle i sztuce, perfumy miały przejść głęboką przemianę w XIX wieku.

Zmieniające się smaki i rozwój nowoczesnej chemii położyły fundamenty perfumerii, jakie znamy dzisiaj. Alchemia ustąpiła chemii i powstały nowe zapachy. Rewolucja Francuska w żaden sposób nie osłabiła smaku perfum, był nawet zapach „Parfum a la Guillotine” ( Perfuma jak gilotyna). Pod rządem porewolucyjnym ludzie znów ośmielili się wyrazić upodobanie do dóbr luksusowych, w tym perfum. Obfitość toaletek zawierających perfumy pojawiła się i szybko powiększa w XIX wieku.

Ze względu na handel jaśminami, różami i pomarańczami miasto Grasse w Prowansji stało się największym centrum surowców używanych w produkcji perfum. Statuty producentów perfum Grasse zostały uchwalone w 1724 r. Paryż stał się komercyjnym odpowiednikiem Grasse i światowego centrum perfum. Perfumerie takie jak Houbigant (Quelques Fleurs, nadal bardzo popularne dzisiaj), Lubin, Roger & Gallet i Guerlain, wszystkie miały swoją siedzibę w Paryżu. W 1760 roku w Londynie James Henry Creed założył firmę perfumeryjną House of Creed.

Na przełomie wieków pojawiły się w Europie domy zapachowe. The Crown Perfumery została założona w 1872 roku przez Williama Sparksa Thomsona, producenta krynoliny i gorsetów. Bywał wśród wyższych sfer w Londynie i Europie. Uruchomił kolekcję zapachów kwiatowych o nazwie Wróżki kwiatowe. Królowa Wiktoria przyznała The Crown Perfumery prawo do używania wizerunku swojej własnej korony. W 2002 roku Clive Christian zakończył wytwarzanie linii zapachów Crown i zastąpił ją luksusową linią perfum Clive Christian.

clive christian green

Historia perfum w XX i XXI wieku

Wkrótce bardzo ważne w sprzedaży perfum stało się ich opakowanie. Producent perfum Francois Coty nawiązał współpracę z Rene Lalique.
To był początek produkcji ozdobnych butelek. Lalique produkował butelki dla perfum Guerlain, D’Orsay, Lubin, Molinard i innych. Niedługo potem do gry wszedł duży producent butelek, Baccarat. Pierwsze znakomite butelki stworzył dla Mitsouko i Shalimar (Guerlain). Huta Brosse stworzyła niezapomnianą butelkę do Arpege (Jeanne Lanvin), słynnego Chanel No.5, a ostatnio także zapachu Parfums Raffy.

Lanvin Arpage

Zapachy kwiatowe stały się bardziej popularne w XX wieku. Perfumy Fracas, Roberta Pigueta zostały po raz pierwszy zaprezentowane w 1948 roku przez mistrza perfumerii Germaine Cellier i są znane jako premierowy zapach Tuberose.

perfumy Coco Chanel No.5

Coco Chanel i jej perfumy

W 1921 r. Couturier Gabrielle Chanel uruchomiła własną markę perfum, stworzoną przez Ernesta Beaux. Nazywa ją Chanel No.5, ponieważ była to piąta linia zapachów, którą przedstawił jej Ernest Beaux. Ernest Beaux był pierwszym perfumiarzem, który regularnie stosował aldehydy w przemyśle perfumeryjnym.

W latach trzydziestych pojawiły się perfumy ze skóry i kwiatów, które stały się dość popularne dzięki pojawieniu się perfum Carona Fleurs de Rocaille ( Revy 1932 ) i Joya (Jean Patou 1935). Dzięki rozwojowi produkcji perfum we Francji w latach pięćdziesiątych inni projektanci, tacy jak Christian Dior, Jacques Fath, Nina Ricci, Pierre Balmain i inni, zaczęli tworzyć własne zapachy.

Historia perfum – trendy rozwoju

Ostatnio na branżę ma spory wpływ popularność starych, słynnych zapachów. Większość ekspertów nie spodziewa się, że trend ten utrzyma się. Obecnie na rynku jest ponad 30 000 perfum designerskich, a perfumy nie są już przeznaczone dla osób zamożnych. Przemysł perfumeryjny przeszedł kilka zmian w zakresie techniki, materiału i stylu. Stworzono nowoczesną branżę zapachów, która wciąż zawiera kreatywność, mistycyzm i romans, a także marketing, który przemawia do mas.

W ostatnich latach pojawiły się na rynku małe i ekskluzywne marki perfumeryjne. Znane jako niszowe zapachy, marki takie jak Amouage, Montale, Xerjoff, Parfumerie Naturelle, Bois 1920, Odori przywołują wysokiej jakości delikatne zapachy dawnych rzemieślników perfum. Te zapachy zawierają najlepsze oleje z całego świata i odrodziły pasję perfumerii dla tak wielu. Świetnym sposobem na wypróbowanie tych niszowych zapachów są próbki.