Kategorie
Perfumy i kosmetyki

Perfumy z feromonami i seksapil

perfumy
Czym są perfumy feromonowe? Czy naprawdę można go wykorzystać do przyciągania i intrygowania? Co mówi nauka?

Światowy przemysł perfumeryjny jest obecnie wyceniany na 31,4 miliarda dolarów. Z tymi liczbami nie można zaprzeczyć, że ludzie uwielbiają pachnieć niesamowicie. Nie tylko pomagają nam świetnie pachnieć, ale odpowiednie perfumy mogą również dodać nam pewności siebie, a nawet poprawić nastrój! Niektórzy uważają, że dzięki zastosowaniu feromonów mogą nawet zwiększyć atrakcyjność danej osoby.

Czym są perfumy feromonowe?

Są szanse, że słyszałeś o perfumach feromonowych — zapachach, które obiecują albo uczynią cię bardziej atrakcyjną seksualnie, albo podniosą libido. Robią to najwyraźniej poprzez włączenie feromonów jako składnika. Feromony to neuroprzekaźniki, cząsteczka sygnalizacyjna, która wpływa na to, jak się czujemy i wykonujemy. Feromony przenoszone są przez nasz oddech, pot i ślinę.

Ale czy ten pomysł „uwiedzenia w butelce” ma sens? Czy odrobina zapachu naprawdę sprawi, że od razu staniesz się gorętszy?

Czy perfumy feromonowe faktycznie działają?

Według Tristrama Wyatta, brytyjskiego naukowca, jury wciąż nie bierze udziału w perfumach feromonowych. Chociaż zgadza się, że atrakcyjność seksualna sprowadza się do feromonów, nie jest pewien, czy można ją zabutelkować.

„Jeśli umieścisz słowo w sieci, uzyskasz miliony trafień” – powiedział Wyatt podczas jednego ze swoich wykładów na ten temat. „Prawie wszystkie z tych witryn próbują sprzedać ci coś, co sprawi, że będziesz nieodparty za 10 USD lub więcej”.

Feromon to sygnał chemiczny przekazywany między osobnikami tego samego gatunku. Wierzcie lub nie, to całkiem nowe słowo. Niemieccy naukowcy po raz pierwszy ukuli ten termin w 1959 roku, po spędzeniu 20 lat na poszukiwaniu molekuł w molach jedwabnikowych, które po ekspozycji wywołały unikalną reakcję u innych ciem.

Jednak pół wieku po odkryciu feromonów u owadów i innych zwierząt, co zaskakujące, naukowcy nie zidentyfikowali jeszcze ani jednej takiej substancji chemicznej u ludzi.

„Problem polega na tym, że chociaż jest wielu dobrych naukowców pracujących nad tym, co uważają za ludzkie feromony i publikują w szanowanych czasopismach, tak naprawdę nie ma za tym dobrej nauki” – stwierdził Wyatt.

Wyatt twierdzi, że żaden naukowiec nigdy nie badał systematycznie wszystkich zapachów, które wytwarzają ludzie.

„Wydzielamy tysiące cząsteczek”, mówi. „Powodem, dla którego uważamy, że ludzie mają feromony, jest zmiana, która zachodzi, gdy dorastamy. Zapach pokoju nastolatków jest zupełnie inny niż zapach pokoju małych dzieci.”

Z drugiej strony jest nadzieja na zapachy z feromonami…

Chociaż Wyatt może nie do końca zgadzać się, że niektóre cząsteczki dodane do zapachów mogą generować seksapil, inne badanie mówi inaczej.

Według naukowców z San Francisco University podczas swoich badań odkryli, że kobiety, które dodawały feromon do swoich perfum, odnotowały ponad 50% wzrost zainteresowania seksualnego ze strony mężczyzn.

W raporcie ABC News feromon użyty w badaniu to właśnie to, co dr Winnifred Cutler. z Athena Institute for Women’s Wellness Research wierzy, że po nałożeniu na czyjąś skórę reaguje ona i własna chemia tej osoby osiąga swój efekt.

„Kiedy to działa dla kobiety, wydaje się, że nie ma znaczenia, jakie perfumy nosi” – powiedział Winnifred Cutler, założyciel i prezes instytutu oraz biolog reprodukcyjny i współodkrywca feromonów u ludzi.

Jeśli chodzi o to, czy zapachy naprawdę przyciągają płeć przeciwną, wydaje się, że werdykt nadal istnieje. Podczas gdy niektórzy naukowcy mają odmienne poglądy na ten temat, mówimy, że odpływajcie dalej. Może, ale nie musi, prowadzić do Prince Charming – ale nasze zapachy z pewnością Cię zauważą i sprawią, że poczujesz się świeżo, pewnie i gotowy do podboju świata.

Uwodzicielskie zapachy, które pokochasz

Tak więc, chociaż zapachy feromonowe są niepewną nauką, możemy zagwarantować, że istnieją perfumy, które sprawią, że poczujesz się nieco bardziej towarzyski, seksowny i uwodzicielski. Wszystko sprowadza się do znalezienia odpowiedniego dla siebie. Oto nasze najlepsze typy:

Mademoiselle autorstwa Chanel
Narciso Rodriguez for Her
Afrodyzjak autorstwa Agent Provocateur